-
Stare Miasto
Kraków jest jednym z nielicznych europejskich miast, które bez większych zniszczeń przetrwały II wojnę światową. Dzięki temu Stare Miasto nadal wygląda tak, jak wiele lat temu. Można zobaczyć tu Rynek Główny – największy średniowieczny plac Europy, a na nim Sukiennice i wieżę ratuszową. Co godzinę z wyższej wieży kościoła Mariackiego słychać hejnał mariacki – melodię z urwaną nutą na końcu. W mieście nadal można oglądać pozostałości murów miejskich z Bramą Floriańską i Barbakanem. Warta odwiedzenia jest również dzielnica uniwersytecka z najstarszym budynkiem – Collegium Maius. Kraków jest też miastem Jana Pawła II – to tutaj spędził niemal 40 lat swojego życia przed wyborem na papieża. Nad Starym Miastem góruje Wawel – wzgórze, na którym znajduje się rezydencja królewska oraz katedra, w której koronowani byli niemal wszyscy polscy królowie.
-
Dzielnica żydowska na Kazimierzu i getto w Podgórzu
Kazimierz to część miasta, w której znajduje się średniowieczna żydowska dzielnica. Przetrwała ona II wojnę światową w prawie niezmienionym kształcie, dzięki czemu uważana jest za jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie. To tutaj usłyszysz historie na temat rabina Remuh, zobaczysz najstarszą synagogę i najstarszy cmentarz żydowski w Polsce. Żydowska część Kazimierza to także miejsce znane jako dzielnica imprez, pełna studentów, artystów i turystów. Po drugiej stronie Wisły znajduje się Podgórze, które z roku na rok staje się coraz bardziej modne, a dzięki temu bardziej atrakcyjne. To dzielnica znana głównie z historii związanych z czasem II wojny światowej, kiedy istniało tam getto. To także tam znajduje się słynna Fabryka Schindlera.
-
Nowa Huta – idealne komunistyczne miasto
Nowa Huta, wybudowana w najbliższym sąsiedztwie Krakowa w latach 40-tych i 50-tych miała być idealnym komunistycznym miastem, wzorem do naśladowania dla innych miast za żelazną kurtyną. Założenie urbanistyczne oraz architektura tej dzielnicy Krakowa do dziś robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Jednak krótko po powstaniu Nowej Huty okazało się, że ludziom w niej mieszkających nadal czegoś brakowało. To tutaj w 1960 roku odbyła się słynna obrona krzyża, to tutaj miały miejsce liczne strajki, to tutaj kardynał Karol Wojtyła zdołał wybudować kościół – Arkę Pana. Nowa Huta to miejsce, w którym można dowiedzieć się wiele o codziennym życiu w czasach komunistycznych, odwiedzić bar mleczny i Cepelię, zobaczyć wejścia do schronów przeciwlotniczych, dowiedzieć się o polskiej rewolucji lat 80-tych, ale także zobaczyć, jaką przemianę przeszła ona po 1989r.
-
Fabryka Schindlera
Otwarty w 2010 roku oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Fabryce Schindlera w całości poświęcony jest okresowi II wojny światowej. Zaprojektowany w nowoczesny sposób, wygląda bardziej jak plan filmowy, przenosząc odwiedzających w lata 30-te i 40-te XXw. Mieści się w oryginalnym budynku administracyjnym Fabryki Naczyń Emaliowanych, którą w czasie wojny prowadził Oskar Schindler. Dzięki swojej atrakcyjnej formie, od momentu otwarcia jest najchętniej odwiedzanym przez cudzoziemców muzeum w Krakowie.
-
Podziemia Rynku
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który powstał po remoncie płyty głównej Rynku w latach 2005-2010. Jest to wystawa prezentująca znaleziska archeologiczne, które w najlepszy sposób pokazują to, jak wyglądał Kraków w średniowieczu. Średniowieczne drogi, pozostałości budynków, niemal 1000-letnie cmentarzysko – wszystko to ukryte jest pod powierzchnią największego średniowiecznego placu Europy – Rynku Głównego.
Napisz do nas -
Kraków Jana Pawła II
Zanim Jan Paweł II objął tron papieski w Watykanie, znany był jako Karol Wojtyła i był kardynałem Krakowa. To właśnie w tym mieście spędził największą część swojego życia – niemal 40 lat. Związane z nim miejsca można znaleźć na każdym kroku – wiele kościołów i innych instytucji przechowuje wiele pamiątek. Ale tylko tutaj można zobaczyć dom, w którym mieszkał jako młody student w czasie II wojny światowej, kaplicę, w której przyjął święcenia kapłańskie, podziemia katedry, w których odprawił swoją pierwszą w życiu mszę świętą. Tutaj nawiązywał przyjaźnie, które przetrwały długie lata, tu poznawał ludzi, którzy stawali się dla niego autorytetami. To także tutaj powstaje Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, w którym przechowywane są relikwie krwi Jana Pawła II.